Nedtælling til The Host Festival
Branchen // UddannelseAlt det gode fra branchen
Så er der nedtælling til The Host festival i Aalborg – DRC’s job og karrierefestival. Som optakt har flere skoleklasser været ude på virksomhedsbesøg i Aalborg kommune.
Vi og vores medlemmer vil gerne præsentere de unge for en branche, der kan meget mere end det de fleste tror og en branche, som kan rumme de fleste.
Netop det er en af grunde til at Mikele, Signe og Kasper fra SanGiovanni ønsker at være med til at inspirere de unge til at tage en faglært uddannelse og se alternativer til den gymnasiale retning.
Alle eleverne var da også enige, da Mikele spørger om de helst vil møde klokken 9 om morgenen eller 14 om eftermiddagen. Ja faktisk råbte de enstemmigt i kor "KLOKKEN 14!". Så langt så godt.
Kokke- og tjenerelever for en dag
På SanGiovanni var 7.C fra Vester Mariendal Skole mødt op for at prøve kræfter med, hvad det vil sige at arbejde på en restaurant, med alt hvad det indebærer, lige fra at hakke, snitte, smage til, anrette og dække et bord med pudsede glas og friske blomster.
Tv2 Nord kiggede også forbi og talte med 7.C. om deres oplevelser. Læs mere om det og hvordan dagen forløb i artiklen herunder.
En succesoplevelse!
Klasselærerne i 7.C var særligt begejstret for dagen. De oplevede at flere elever blomstrede op, sammenlignet med deres adfærd i klasseværelset. Og en meget klar udmelding kom fra en af eleverne om: “at det bør vi gøre noget oftere".
Skolelærerne er både forpligtede og optaget af at præsentere eleverne for andre uddannelsesmuligheder end den gymnasiale, og det er fantastisk at prøve det af live på en arbejdsplads. Særligt overfor de børn, som ikke er interesseret i et job fra 8 – 16 foran en computer.
Next up - The Host Festival
The Host Festival er en anderledes job – og karrierefestival, hvor børn og unge på spring til uddannelse og job møder restaurationsbranchen i et uformelt miljø med mad, musik og god stemning.
Vi viser alt det bedste, som branchen kan. Vi mener nemlig ikke, at den traditionelle jobmesse med stande og pjecer er vejen frem, hvis man skal præsentere branchen optimalt. På festivalen kan deltagerne møde både virksomheder og uddannelsesinstitutioner, som står klar til at fortælle, rådgive om og inspirere til job og karriere i en branche fuld af muligheder.
Der er også smagsprøver, goodiebags, dj og meget mere.
The Host Festival afholdes i år på Streetfood Aalborg. DRC afvikler eventen sammen med Jobcenter Aalborg, Børn & unge Aalborg og Styrelsen for arbejdsmarked og Rekruttering. Derudover er eventet sponsoreret af PFA og AB Catering.
Du kan følge med på vores sociale medier på dagen.
Billeder: The Host Festival 2023