Fra den 1. januar 2025 trådte de seneste ændringer af barselsloven i kraft, hvilket omhandler nye rettigheder for surrogatforældre og stedbarnsforældre. I 2024 kom der ligeledes regler om udvidet barselsorlov til flerlingeforældre.
Revideringen betyder, at flere grupper nu kan være beskyttet efter ligebehandlingsloven mod særligt opsigelse, men også andre ændringer i ansættelsesvilkårene.
Hos DRC guider vi dig gennem ændringerne. Vi har samlet de relevante regler, hvor alle grupper som nu er omfattet af barselsloven gennemgås, så du kan forstå og anvende dem i relation til dine medarbejderes omstændigheder.
Læs om reglerne her: DRC | Barsel
Vil du vide mere om
vores arbejde?

Danmarks Restauranter & Cafeer, DRC, er restauratørernes brancheorganisation, som tilbyder medlemskab til alle danske restauranter, cafeer, barer, diskoteker, hoteller og overnatningssteder m.m.